Procesy

Post warzywno owocowy czy też głodówka lecznicza, to coś znacznie więcej niż dieta.
Poza oczyszczaniem organizmu mają miejsce też procesy wewnętrzne,
 na poziomie duchowym i psychicznym.
Ten aspekt jest równie ważny jak sam detoks.Marek Zaremba autor książek o "Jaglanym detoksie" szczególnie zwraca uwagę na aspekt duchowy i psychiczny podczas postowania. On porusza się w temacie wiary i Chrześcijaństwa. Odnosi się do przykładu Jezusa i Wielkiego Postu - 40 dni na pustyni bez pożywienia, gdzie Jezus był dręczony przez szatana. 

Każdy rodzaj głodówki leczniczej czyli postu to ogromne wyzwanie zarówno dla ciała jak i dla duszy. To nasza głowa notorycznie myśli o jedzeniu, o tym czego nie można jeść. Non stop walczy z pokusą. Ten niezwykły czas to ogromny trening wytrzymałości dla naszej psychiki. Ja to przeżywam tym bardziej, bo robię to po raz pierwszy. Jest to proces zupełnie mi nieznany, więc każdy nieoczekiwany zwrot jest czymś zupełnie zaskakującym. 

Ogromnym zaskoczeniem więc okazały się wyzwalające emocje z mojego ciała. Analogicznie wraz z oczyszczającym, schodzącym syfem z organizmu, uwalniają się emocje. Wracają dawne sytuacje, wspomnienia, relacje z osobami. W snach pojawiają się zapomniani ludzie, kłótnie, konflikty. Wraca wszystko, razem z odrywającymi się złogami ze ścian komórkowych organizmu. 

W związku z postem pojawiają się kryzysy zarówno te fizyczne jak i na poziomie duchowym. Pojawiają się wahania nastrojów, rozdrażnienie a nawet ataki nerwicowe i paniki. W trakcie postu uwalniamy z ciała syf fizyczny i psychiczny. Ciało karmi się nie tylko pożywieniem ale również naszymi przeżyciami, emocjami i uczuciami. Wyniszczający stres upośledza funkcje organów i układów w orgazmie. Podczas procesów naprawczych czyli fazy zdrowienia może nam się wydawać, że zamiast lepiej jest gorzej. To jest niezwykle intensywny czas - żeby stan zdrowia uległ poprawie najpierw należy go oczyścić. Ilość procesów zachodzących w organizmie jest ogromna, wszystko dzieje się w jednym czasie. Dlatego pojawiają się bóle, w miejscach które nas od dawna nie bolały. Objawy przeziębienia czy grypopodobne. Bolą miejsca chore i te które chorowały dawno temu. 

Dieta dr Dąbrowskiej jest opracowana w taki sposób aby jak najbardziej wspomagać te wszystkie procesy. Pani doktor poświęciła mnóstwo czasu i pracy na opracowanie diety uwzględniając funkcjonalne mechanizmy, zachodzące w organizmie. 

Wskazania do zastosowania diety i przeciwwskazania są opisane tutaj:

Wskazania:
skaza moczanona, nawracające infekcje, katar sienny, sklerodermia, alergie, astma, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekłe zapalenie wątroby, niepłodność, wysoka prolaktyna, torbiele jajników, zapalenie tarczycy Hashimoto, toczeń, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, żylaki, nadwaga, choroba wieńcowa, kamica nerkowa, miażdżyca, nieżyt jelit, trądzik, zaburzenia miesiączkowania, pobudzenie, porfiria, egzema, sucha skóra, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona, łuszczyca, paradontoza, wrzody żołądka, zaćma, polipy, zgaga, otłuszczenie wątroby, zaparcia, zaburzenia pamięci, niedokrwienny udar mózgu, zespół jelita nadwrażliwego, nerwica, guzki tarczycy, zaburzenia klimakteryczne, padaczka, nadmiar estrogenów, niedoczynność tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów. 

Przeciwwskazania:
kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci i młodzież, osoby z niedowagą, cukrzyca typu I, nadczynność tarczycy, nowotwory, gruźlica, niewydolność serca, nerek, układu oddechowego i wątroby, depresja, zaburzenia odżywiania, choroby genetyczne i zakaźne.

Za każdym razem gdy jest mowa lub jest gdzieś napisane nt głodówek i postów podana jest informacja o konsultacji lekarskiej. Do diety leczniczej nie można podejść na pałę, ot tak żeby schudnąć. Potrzeba być otwartym i spełniać pewne kryteria. Stan zdrowia jest na równi wraz z nastawieniem psychicznym. Jeśli czujesz, że to nie dla Ciebie - nie idź tą drogą. Po co robić coś wbrew sobie samemu?

Mam też taką świetną tabelkę nt kryzysów ozdrowieńczych. Warto codziennie ją studiować i analizować swoje własne objawy. Przecież każdy jest inny więc objawy oczyszczania są najróżniejsze w rozmaitych kombinacjach. Ja odnalazłam moje objawy w każdej z kolumn tej tabeli, aczkolwiek nie wszystkie jeszcze mnie dotknęły. 


Wiele objawów mnie omija z prostego powodu: do czasu podjęcia decyzji o rozpoczęciu postu, odżywiałam się optymalnie zdrowo. Kilkakrotnie robiłam innego rodzaju detoksy czy kuracje jak np. jaglany detoks czy kuracja sokiem z pokrzywy. W powyższej tabeli można znaleźć objawy ze strony fizycznej oraz psychosomatycznej. Dlatego dieta dr Dąbrowskiej czy innego rodzaju głodówki lecznicze to ogromny trening wytrzymałości psychicznej i fizycznej. To doskonały i niezwykły czas, kiedy można zajrzeć w głąb siebie samego. 

Nastawiałam się na 14 dni, właśnie mija 25 dzień. Czy będę do końca? To zależy od mojego organizmu - na pewno nie dłużej niż 42 dni ;) 
   dhdddd1.
 zdrowych, w celach profilaktycznych
   2. chorych z zaburzeniami metabolicznymi:
     - nadwagą, otyłością
     - nadciśnieniem, miażdżycą
     - wysokim cholesterolem
     - kamicą nerkową
     - skazą moczanową
     - zakrzepami żylnymi
   3. z przewlekłymi chorobami zapalnymi:
     - nawracającymi infekcjami migdałów i zatok
     - reumatoidalnym zapaleniem stawów
     - chorobami alergicznymi skóry
     - astmą oskrzelową
     - chorobą wrzodową
     - przewlekłe zapalenie wątroby
   4. z chorobami zwyrodnieniowymi stawów
   5. z zaćmą
   6. z paradontozą
   7. z chorobami skóry:
     - łuszczycą, sklerodermią, porfirią
   8.cierpiącymi na zaburzenia czynnościowe 
   
przewodu pokarmowego:
 ddddd    - zespół jelita nadwrażliwego, zaparcia, zgagę
   9. chorych z innymi chorobami cywilizacyjnymi:
     - choroba wieńcowa
     - cukrzyca (na lekach doustnych)
     - alergie
  - stany obniżonej odporności (częste infekcje)
Komentarze

Popularne posty z tego bloga